İlk kez 500 doları aşsa da yine düşük ücret olacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde ikinci toplantısını yapacak. Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında toplantıda ekonomik veri ve raporlar görüşülecek. Doğrudan 7 milyon çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren asgari ücreti belirlemek için Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin ekonomik veri ve raporları komisyonla paylaşması bekleniyor.

496 EURO, 540 DOLAR

Henüz rakam telaffuz etmeyen işçi ve işveren tarafının, veri paylaşımının ardından pazarlığa başlaması bekleniyor. Son 6 ay için yüzde 37.66 olması beklenen enflasyona göre artış yapılırsa 15.700 liradan açılması beklenen asgari ücret pazarlığında, bu taban ücret ilk kez 500 doların üzerine çıkacak. Ancak bu rakam bile, Merkez Bankası’nın mayıs ayında enflasyonun yüzde 70-75 ile zirve yapacağı öngörüsü dikkate alındığında, en geç yılın ortasında erimiş olacak. İktidar ise yerel seçimler mart ayında yapılacağı için temmuzda bir ara zam yapılmayacağını açıkladı. Yani emekçiler için yılın ikinci yarısının zor geçeceğini şimdiden söylemek mümkün. Avrupa ülkeleri arasında en düşük asgari ücrete sahip ülkelerden olan Türkiye 15.700 lira olursa, 496 Euro olurken dolar bazında ise 540’a çıkıyor. Türkiye bu ücretle Avrupa ülkeleri arasında en düşük üçüncü ücret olmaktan kurtulamıyor. Üstelik Avrupa’da asgari ücretli oranı yaklaşık yüzde 4 dolaylarında bulunurken Türkiye’de ise çalışan nüfusun yarısı asgari ücretle, önemli bir çoğunluğu ise asgari ücrete komşu ücretlere çalışıyor. 2024 asgari ücreti 500 dolar eşiğini aşsa da açlık sınırında kalmaktan kaçamıyor.

Artış yüzde 60 olursa en düşük 5. ücret olur

Asgari ücret, yüzde 40 artırılırsa 15.962 liraya çıkacak ve 550 dolar olacak. Yüzde 50 artırılırsa 17.103 lira olacak ve 589 dolara çıkacak. Asgari ücrette artış oranı yüzde 60 olursa 18.243 TL’yi görecek ve dolar karşılığı 629 olacak. Asgari ücret 629 dolar bile olsa Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında en düşük beşinci ücrete sahip ülke olmaya devam edecek. Üstelik Avrupa’da asgari ücretler yılın başında artırıldığında Türkiye’nin en düşük ücretler arasında yine sıra kaybetmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x