KKM’den çıkış için ‘asgari faiz’ hamlesi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, bir süre önce, kademeli çıkış stratejisi uygulayacaklarını açıkladığı kur korumalı mevduatla (KKM) ilgili yeni bir adım daha atıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) uygulama talimatında yapılan değişiklikle, Türk Lirası dönüşümlü kur korumalı hesaplarda asgari faiz zorunluluğu kaldırdı. Böylece bankaların Türk Lirası dönüşümlü kur korumalı hesaplara politika faizinin altında faiz verebilmesinin önü açıldı.

Azaltma adımları

Son dönemde ekonomi yönetimi KKM’nin misyonunu tamamladığı mesajı verirken, birçok düzenlemeyi de hayata geçirmişti. Ağustos ayında menkul kıymet ve zorunlu karşılık uygulamalarında kur korumalı hesapların TL mevduata dahil olduğu TL payı rasyosunu yürürlükten kaldırılarak, yerine kur korumalı hesapları TL mevduat olarak dikkate almayan ve standart yerel para olan TL mevduatın toplam mevduat içindeki payını artırmayı hedefleyen yeni bir TL payı rasyosu getirilmişti.

Eylül ayında ise TL’ye geçişlerin hızlandığını gösteren veriler doğrultusunda gerçek kişiler için aylık yüzde 2 olarak belirlenen TL payı artış hedefi, yüzde 2.5’e yükseltilmişti. Ayrıca, TL’ye geçiş ve yenileme ile TL payı hesaplamalarında revizyona gidilmişti.

Eylül ayının ortasında Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 6 aya kadar vadeli KKM hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 15’ten yüzde 25’e yükseltilmişti. Ayrıca kur korumalı hesapların TL mevduat sayıldığı komisyon uygulaması sona erdi.

101 milyar liralık düşüş

Tüm bu adımlar, KKM’de gerilemeyi beraberinde getirdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, kur korumalı mevduat toplamı geçen hafta 26 milyar TL düşüşle 3.3 trilyon TL oldu. Dolar cinsi karşılığı ise 123 milyar doların altına geldi. KKM’de son bir ayda 101.4 milyar TL’lik düşüş gerçekleşti.

‘Portföylerdeki TL payı artıyor’

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, bankanın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “2024 yılında dezenflasyonu tesis etmeye yönelik yol haritamızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı. Erkan, son dönemdeki düzenlemelerinin TL mevduat payının artırılmasını hedeflediğini belirterek şunları kaydetti:

“Öncü göstergeler, yerli ve yabancı yatırımcıların portföylerindeki TL varlıkların payını artırmaya başladığına işaret etmektedir. TL varlıklara yönelik yerel ve uluslararası talebi artırmaya kararlıyız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x