İki yeni lojistik merkez kuruluyor

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu merkezlere ilişkin kararın Ankara’da gerçekleştirilen 1’inci Lojistik Koordinasyon Kurulu toplantısında alındığı belirtildi. Türkiye’nin ulaşım ağının kritik noktalarında yer alan ve yük akışının yüksek olduğu Kocaeli ve Gaziantep’te kurulacak lojistik merkezlerin, ihracat ve ithalata önemli katkılar sağlayacağı belirtilerek, “Başta Kocaeli Körfezi olmak üzere İstanbul’a önemli katkılar sunacak merkezin 800 hektar üzerine kurulması planlanıyor” denildi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi sanayisinin önemli merkezlerinden ve ağır taşıt trafiğinde transit geçişlerin çok yüksek olduğu Gaziantep’in Şehitkamil bölgesinde de lojistik merkezin kurulacağı kaydedildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bu iki ilimizde kurulacak lojistik merkezler, ülkemizin ihracatı ve ithalatına önemli katkılar sağlayacak. Gaziantep ve Kocaeli ekonomisi daha güçlü olacak” dedi.

Kovid-19 salgını ve Ukrayna-Rusya arasında çıkan savaşın uluslararası ticaretin yeni bir döneme girmesine neden olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, bu gelişmelerin Türkiyenin stratejik önemini bir kez daha ortaya çıkardığını belirterek, “Dünyadaki ilk 10 ekonomi arasında yer alma hedefiyle birlikte çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek. Zorlu süreçten geçtiğimiz bu dönemde ülkemizi daha da ileriye taşımak için hem deprem bölgesinde hem de diğer illerimizde projelerimizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir