‘En İyi’ seçilirken hakları yenenler

Antalya’dan Amerika’ya ‘Yılın En İyileri’ni seçenler değişse de değişmeyen bir gerçek var, o da sonuçların herkesi memnun etmediği.

Jüri kararlarının objektif değil, subjektif olduğunu söyleyenler de yabana atılır isimler değil.

Al Pacino, “Beni yedi kez aday gösterdiler, ama ödül vermediler; Oscar’ı sekizincide aldım. Çünkü Oscar, hak edene değil, sırası gelene verilen bir ödüldür dedi mi?

Evet…

Aktörün gazeteci yazar Lawrence Grobel’e hayatını anlattığı ‘Al Pacino’ adlı kitapta okudum, Oscar’a ilişkin çarpıcı tespitini.

16.9 milyon seyirciyle 2020’den bu yana ilk kez reyting rekoru kıran 66’ncı Grammy Ödül Töreni’nde 32 Grammy sahibi, ama dört kez aday gösterilmesine rağmen hiç ‘Yılın Albümü’ ödülü verilmeyen Beyonce’un eşi Jay Z ne dedi?

“Beyonce, herkesten daha fazla Grammy kazandı, ama hiçbir zaman ‘Yılın Albümü’ ödülünü kazanamadı. Yani kendi ölçülerinize göre bile bu işe yaramıyor. Bunu bir düşünün. Yılın en çok Grammy kazanan, hiç kazanamayan albümü.”

Usa Today’de, Grammy’den ‘Yılın Albümü’ ödülünü alan tek siyahi kadının kim olduğuna dair bir haber vardı. 25 yıl önce rapçi Lauryn Hill’in ilk solo albümü ‘The Miseducation of Lauryn Hill’ ile kazandığı ‘Yılın Albümü’ ödülüne sonraki yıllarda Beyonce, Janelle Monae, HER ve Lizzo’nun da olduğu 16 siyahi kadın şarkıcı aday gösterildi, ama hiçbirine bu kategoride Grammy verilmedi.

Müzik dünyasını sallayan K-Pop da öyle. K-Pop’tan adaylar gösterildi, ama hiç Grammy verilmedi.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yıllarca hikâyesi Kadir İnanır üzerine kurulu filmlerde bile jüri, ona ödül vermedi.

Yıllarca Kadir İnanır hariç filmlerine ödül yağdırdı.

59 yıllık bir film festivalinden, 1986 yapımı ‘Yılanların Öcü’ndeki rolü dışında hiçbir filminden Kadir İnanır’a ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ çıkmaması normal mi?

Depremzedelere destek

11 ilimizi vuran asrın felaketinin üstünden bir yıl geçti. Yaşanan acılar gibi depremzedeler de unutulmadı… Yıl boyunca deprem bölgesindekilere yardım götüren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, birinci yılında da depremzedelerin yanındaydı…

Sanat ve televizyon dünyasından Serkan-Ebru Çağrı, Züleyha Ortak, Melike Öcalan, Suna Aydın, Mustafa Gökay Ferah ve Naz Şimşek; Gaziantep ve Kahramanmaraş’ın ilçelerine giderek, depremzedeleri ziyaret edip, onlara çeşitli hediyeler verdi. Konteyner kentte yaşayan 300 aileye moral veren ünlülerden Kültür ve Turizm Bakanlığı ses sanatçısı ve TRT Müzik programcısı Züleyha Ortak, “Depremin birinci yıl dönümü dolayısıyla geldik, birlikte şarkılar söyledik. Aslında acıları hâlâ taze ama onların yüzünü güldürünce biz de mutlu oluyoruz” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ: “Erkeklerin bütün akıl yürütmelerini toplasanız bir kadının tek bir duygusu etmez.” (Voltaire)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir