Aylarca İkizinin Yerine Tutuklu Kaldıktan Sonra Tahliye Oldu

Hakkında açılan dava kapsamında aranan Hüseyin Kocakaya’nın yerine tutuklanan ikizi Hasan Kocakaya aylar sonra denetimli serbestlikle tahliye edildi

Diyarbakır’da yaşayan Hüseyin Kocakaya, ‘Terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla polis tarafından aranırken Hüseyin Kocakaya yerine kanser tedavisi devam eden ikizi Hasan Kocakaya Ekim 2022’de gözaltına alındı ve tutuklandı. 

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, üzerinde Hasan Kocakaya kimliği olmasına ve karakoldaki parmak izi tespitinde de ‘Hasan Kocakaya’ olduğu tespit edilmesine rağmen aylardır Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Hasan Kocakaya 6 ay sonra cezaevinden tahliye edildi.

“Resmiyette ‘Hüseyin’ denilerek tahliye edildi”

Kocakaya ailesinin avukatı Barış Güven Barut, Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptıkları başvurunun ardından ikizi yerine aylardır cezaevinde kalan Hasan Kocakaya’nın ‘Hüseyin Kocakaya’ denilerek denetimli serbestlik tedbirleri uygulanarak tahliye edildiğini belirtti. 

Hasan Kocakaya’nın ehliyet almadığına, askere gitmediğine, tutuklandığı gün hastaneye gittiğine, parmak izinin ayrı olduğuna ve tanık ifadelerinde de eksikler olduğuna dair itirazlarda bulunduklarını, mahkeme heyetine tek tek ‘Hüseyin Kocakaya’ olmadığını anlattıklarını ifade eden Avukat Barut, ‘Hasan tutuklandığından bu yana Hüseyin’den haber alınamıyor. Yaptığımız itirazların ardından savcılık tutuklamanın devam etmesini istese de mahkeme heyeti tahliyesine karar verdi. Hasan olduğuna kani olarak tahliye edildi ama resmiyette ‘Hüseyin’ denilerek tahliye olmuş oldu’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir